Telefon

0312 812 22 20

Mail

volkan@kocabalkanlojistik.com

FUAR TAŞIMACILIĞI

Fuar taşımacılığı; seminer, fuar, sempozyum ve benzeri etkinliklerde gerekli olan stant ve ekipmanların istenilen lokasyona taşınmasını ifade eden bir lojistik hizmetidir. Fuar taşımacılığı, özellikle kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarına yanıt veren bir lojistik türü olmakla birlikte farklı taşımacılık yaklaşımlarının kullanılmasını gerektiren bir hizmet olarak da öne çıkar. Bu doğrultuda fuar taşımacılığı için birtakım prosedürlerin uygulanması hem maliyet odaklı hizmet için hem de taşınacak olan ekipmanların güvenliği açısından son derece önemlidir.

Fuar Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Fuar taşımacılığı kapsamında, profesyonel şirketlerin ya da üniversite gibi akademik kurumların etkinlikleri için taşımaları gereken ekipmanlar taşınır. Bu doğrultuda fuar lojistiği, taşıma yapılacak olan noktanın uzaklığına göre ya da o noktaya olan karayolu olanaklarına göre farklı lojistik yaklaşımların kullanılması ile gerçekleşir. Eğer taşıma yapılacak nokta yakın bir konumda ise, genellikle karayolu lojistik yöntemleri kullanılır. Fakat eğer gerçekleşecek olan fuar şehir dışında ya da uluslararası düzeyde bir uzaklıkta ise farklı lojistik olanaklardan yararlanılması gerekir.

Fuar taşıma hizmetleri, ülkeler arası düzeyde bir gereksinim olduğu taktirde bütünleşik yöntemlerden yararlanabilir. Teslimat yapılacak olan konum denizaşırı bir uzaklıktaysa genel olarak denizyolu taşımacılığı yöntemlerinden yararlanılabilir. Fakat denizyolu taşımacılığı ve karayolu lojistiği gibi yöntemlerin yetersiz olduğu durumlarda ise havayolu fuar taşımacılığı gibi yöntemlere başvurulabilir. Bu noktada da taşıması yapılacak olan ekipmanların havayolu kargosu ile taşınabilmesi için prosedürleri önceden belirlenmiş ağırlık, boyut gibi birtakım kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir.